Sosiaalipalvelujen tiedot näkyvät jatkossa OmaKannassa myös ostopalveluissa
Keusote ottaa käyttöön sosiaalihuollon rekisterinkäyttöoikeuden ostopalveluissa vuoden 2026 aikana. Muutoksen myötä myös ostopalveluissa syntyvät asiakastiedot tallentuvat Keusoten rekisteriin ja näkyvät OmaKannassa.
Missä mennään nyt?
Keusote liittyi sosiaalihuollon Kanta-palveluun lokakuussa 2025. Sen jälkeen omassa palvelutuotannossa syntyvät asiakasasiakirjat on tallennettu Kanta-arkistoon, ja asukkaat ovat voineet nähdä tietojaan OmaKannassa. Kesäkuussa 2026 OmaKannassa näkyvien asiakirjojen määrä laajenee entisestään.
Seuraava vaihe on rekisterinkäyttöoikeuden käyttöönotto ostopalveluissa. Tämä tarkoittaa, että yksityiset palveluntuottajat ja muut hyvinvointialueet voivat kirjata Keusoten asiakkaiden tiedot suoraan Keusoten rekisteriin — ja vastaavasti Keusote voi kirjata tietoja toisen hyvinvointialueen rekisteriin tuottaessaan palveluja sen asukkaille.
Mitä rekisterinkäyttöoikeus tarkoittaa?
Rekisterinkäyttöoikeus on sosiaalihuollon toimintamalli, joka mahdollistaa tietojen turvallisen käytön palvelunjärjestäjän ja palveluntuottajan välillä Kanta-palvelussa.
Sen avulla ostopalveluntuottaja voi
- kirjata asiakastiedot palvelunjärjestäjän rekisteriin
- katsella palvelun toteuttamiseen tarvittavia asiakastietoja
- käyttää tietoja vain asiakkaan palvelun tuottamiseen
Tiedot tallentuvat oikeaan rekisteriin ja ovat asiakkaan nähtävissä OmaKannassa.
Keusote vastaa palvelunjärjestäjänä rekisterinkäyttöoikeuden avaamisesta ja sulkemisesta sekä ostopalveluissa kirjattujen tietojen valvonnasta ja ohjauksesta.
Asukkaille
Jos saat sosiaalipalveluja yksityiseltä palveluntuottajalta Keusoten järjestämänä, palvelussa syntyvät asiakastiedot kirjataan jatkossa suoraan Keusoten rekisteriin. Tiedot näkyvät OmaKannassa alustavan aikataulun mukaan 1.9. alkaen, samalla tavoin kuin Keusoten omissa palveluissa tehdyt kirjaukset.
Tietojen käsittely perustuu lakiin ja tapahtuu tietoturvallisesti ja tietoja käytetään vain asiakassuhteen hoitamiseen.
Yksityisille palveluntuottajille
Keusotelle sosiaalipalveluja tuottavien yksityisten palveluntuottajien tulee liittyä Kanta-palveluihin. Liittyminen tapahtuu omalla asiakastietojärjestelmällä. Keusote ei tarjoa rinnakkaisliittymistä eikä Keusoten järjestelmää voi käyttää Kanta-liittymiseen.
Keusote kartoittaa ostopalveluntuottajien käytössä olevia järjestelmiä ja Kanta-liittymisen etenemistä vuoden 2026 aikana.
Keusoten verkkosivujen Ammattilaiset-osiosta löytyvät oppaat Kanta-liittymisen tueksi. Sivulle kootaan myös lisäohjeita ja ajankohtaista tietoa käyttöönoton etenemisestä.
Muille hyvinvointialueille
Keusote on kartoittanut palvelut, joita se ostaa muilta hyvinvointialueilta, sekä palvelut, joita se tuottaa muille hyvinvointialueille. Yhteistyöhyvinvointialueisiin ollaan yhteydessä aikatauluista ja käyttöönottokokeista sopimiseksi. Tarkemmista ajankohdista tiedotetaan erikseen.