Harjoittelu tarjosi näköalapaikan yhdenvertaistenpalvelujen kehittämiseen
Emmi Virtanen on päässyt yhteiskuntapolitiikan korkeakouluharjoittelussaan keväällä 2026 tarkastelemaan, miten yhdenvertaisempia palveluita kehitetään hanketyön avulla.
Olen ollut kevään 2026 harjoittelussa Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen TKI-palveluissa eli Tutkimus, kehittäminen ja innovaatiot -yksikössä. Tarkemmin jokapäiväinen työni on toteutunut Aktiivinen toimijuus – yhdenvertaisuutta, syrjimättömyyttä ja osallisuutta
edistävät palvelut –hankkeessa, jota Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) koordinoi ja jossa Keusote on mukana. Aihepiirinä ovat olleet maahan muuttaneiden yhdenvertaisempien sosiaali- ja terveyspalvelujen kehittäminen.
Harjoitteluni aikana olen päässyt näkemään läheltä, millaista on valtakunnallinen kehittämistyö ja hankemaailma. Kun aloitin, tiesin pääseväni itseäni kiinnostavien teemojen pariin. En ehkä silti täysin arvannut, kuinka monipuolinen keväästä tulisi. Kalenteriin on
mahtunut työnohjaajanani toimivan projektipäällikön rinnalla reissuja eri puolille Suomea seminaareihin ja työpajoja järjestämään, valtakunnallisen käsikirjan kirjoittamista, lakien kuten kotoutumislain ja sosiaalihuoltolain opiskelua, taustaselvityksiä, tiivistelmiä ja kaksi
blogitekstiä.
“Yhtenä hetkenä olen ollut seminaareissa oppimassa ammattilaisilta, toisena junassa kaupunkien välillä ja kolmantena syvällä kotitoimiston uumenissa kirjoittamassa ja analysoimassa hyvinvointialueiden palvelurakenteita.”
Harjoitteluni yksi kohokohdista oli ehdottomasti se, kun pääsin puhujaksi KEHA-keskuksen järjestämään Pakolaisesta kuntalaiseksi -verkostopäivään Helsingin Hakaniemessä. Oli jännittävää ja innostavaa päästä puhumaan upeiden asiantuntijoiden rinnalle aiheista, johon olin perehtynyt harjoittelun aikana. Siinä hetkessä tuli vahvasti olo, että tässä harjoittelussa saan poikkeuksellisen ainutlaatuisia mahdollisuuksia harjoitella ihan oikeita, vastuullisia asiantuntijatehtäviä.
“Kun pääsin puhujaksi asiantuntijaseminaariin, koin että osaamiseeni luotetaan ja minulle halutaan tarjota aito kokemus siitä, millaista työ asiantuntijana on.”
Seminaarien lisäksi harjoittelun yksiä kohokohtia ovat olleet monialaiset työpajat. Olen päässyt osallistumaan eri tahojen järjestämiin mielenkiintoisiin työpajoihin, mutta päässyt organisoimaan niitä myös itse. Työpajoissa olen päässyt fasilitoimaan keskusteluja, joissa
hyvinvointialueiden, kuntien ja muiden toimijoiden edustajat ovat kokoontuneet pohtimaan kotoutumista tukevien palveluiden pullonkauloja, yhteistyön sujuvuutta ja mahdollisia ratkaisuja kunkin alueen paikallisiin haasteisiin. Näissä työpajoissa olen oppinut eniten siitä, missä kohdissa ja miksi palvelupolkuihin syntyy katkoksia.
“Kehittämistyö ei ole vain uusien ideoiden keksimistä, vaan pitkälti myös sen huolellista selvittämistä, miksi jokin asia ei vielä toimi.”
Aiheet ovat välillä olleet monimutkaisia, mutta nimenomaan inspiroivalla tavalla. Harjoittelusta jää päällimmäisenä mieleen innostavat kohtaamiset, positiivinen tietoähky ja kasvanut uteliaisuus. Yhteiskuntapolitiikan ja sukupuolentutkimuksen maisteriopinnoistani
tutut teemat, kuten ihmisoikeudet, yhdenvertaisuus ja osallisuus, ovat harjoittelussa muuttuneet konkreettisiksi kysymyksiksi: kenen osallisuus ja pääsy tarvitsemiinsa palveluihin toteutuu, kuka saa tietoa ymmärrettävästi, ja miten palvelut toteutetaan niin, ettei ihminen
jää väliinputoajaksi niiden rakenteisiin.
Lopuksi kiitän siitä, miten lämpimästi minut on hankeporukassa ja TKI-palveluissa vastaanotettu. Harjoittelun aikana minuun on luotettu ja olen saanut vastuuta tavalla, joka on tukenut ammatillista kasvua valtavasti. Tällaisia oppimiskokemuksia ei synny ilman
osaavia ja kannustavia kollegoita ympärillä. ♡
Emmi Virtanen
Kehittämistyön korkeakouluharjoittelija (Aktiivinen toimijuus- hanke, pakolaisprosessit sote-alueilla
osahanke)
”Aktiivinen toimijuus – yhdenvertaisuutta, syrjimättömyyttä ja osallisuutta edistävät palvelut” on kahdeksan toteuttajan ryhmähanke. Hanke keskittyy maahanmuuttaneiden, ihmiskaupan uhrien ja romanien palveluiden kehittämiseen. Lue lisää osoitteesta THL.fi.
