Siirry sisältöön

Aluevaltuusto

Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen aluevaltuuston 69 valtuutettua vastaavat hyvinvointialueen toiminnasta ja taloudesta.

Aluevaaleilla valittu aluevaltuusto vastaa hyvinvointialueen toiminnasta ja taloudesta ja käyttää hyvinvointialueen ylintä päätösvaltaa. Historian ensimmäisen aluevaltuuston toimikausi on 1.3.2022–31.5.2025 Aluevaltuutetut päättävät mm.

  • hyvinvointialue- ja palvelustrategiasta, kuten palveluverkoston periaatteista,
  • hyvinvointialueen talousarviosta ja taloussuunnitelmasta eli siitä, mihin rahoja suunnataan,
  • pelastustoimen palvelutasosta ja
  • jäsenten valitsemisesta toimielimiin.

Aluevaltuuston kokoonpano

Irma Pahlman

Kuva: Hanna Tarkiainen, Kuvitelmia

Aluevaltuuston puheenjohtaja Irma Pahlman
Hyvinkää, SDP
irmapahlman@gmail.com

Järvinen, Arto (Hyvinkää, PS), 1. varapuheenjohtaja, arto.juhani.jarvinen@gmail.com
Ikkelä, Kalle (Tuusula, KOK), 2. varapuheenjohtaja, kalle.ikkela@gmail.com
Reinikainen, Tuija (Tuusula, SIT), 3. varapuheenjohtaja, tuija.reiniainen@luottamus.tuusula.fi

Behm, Kimmo (Nurmijärvi, KOK), kimmo.behm@outlook.com
Boman, Tom (Järvenpää, PS), tomboman@gmail.com
Cieslak, Andeliina (Hyvinkää, KOK), andeliina.cieslak@gmail.com
Edry, Tarja (Järvenpää, KESK), tarja.edry@jarvenpaa.fi
Haapamäki, Jaakko (Hyvinkää, KESK), jaakko.haapamaki@hus.fi
Hakulinen, Seppo (Nurmijärvi, VKK), sepi.hakulinen@gmail.com
Havula, Tapio (Mäntsälä, KESK), tapio.havula@pp.inet.fi
Hägg, Arto (Nurmijärvi, KOK), arto.hagg@kolumbus.fi
Jokinen, Johanna (Hyvinkää, VAS), johanna.jokinen.vas@gmail.com
Kalliokoski, Taneli (Nurmijärvi, KESK), taneli.kalliokoski@gmail.com
Karhu, Ulla-Mari (Järvenpää, SDP), ulla-mari.karhu@uudenmaanliitto.fi
Karhunen, Tiina (Hyvinkää, PS), tskarhunen@gmail.com
Kervinen, Sanna (Tuusula, KOK), sanna.kervinen@rianno.fi
Keto-Huovinen, Pihla (Mäntsälä, KOK), pihla.keto-huovinen@eduskunta.fi
Koivunen, Aila (Tuusula, SDP), aila.koivunen@kolumbus.fi
Kokko, Annika (Hyvinkää, KOK), annika.kokko@kansio.fi
Komulainen, Pirjo (Järvenpää, SDP)
Koponen, Ari (Tuusula, PS)
Korkiakoski, Matti (Nurmijärvi, KESK), matti.v.korkiakoski@gmail.com
Laine, Marja-Leena (Hyvinkää, KESK), leena.laine@nurmijarvi.fi
Lampi, Satu (Mäntsälä, PS), satu.lampi.ps@gmail.com
Lappalainen, Annika (Tuusula, VIHR), annika.lappalainen@gmail.com
Latosuo, Tuula (Hyvinkää, SDP), tuula.latosuo@gmail.com
Launiala, Mimmi (Järvenpää, VAS), mimmi.launiala@jarvenpaa.fi
Lehtonen, Mila (Tuusula, KD)
Lepolahti, Harri (Nurmijärvi, SDP), harri.lepolahti@elisanet.fi
Linna, Johanna (Hyvinkää, VAS), johanna.k.linna@gmail.com
Linna-Pirinen, Tuija (Hyvinkää, SDP), tuija.linna-pirinen@pp.inet.fi
Lintula, Tiia (Järvenpää, VIHR), tiia.lintula@jarvenpaa.fi
Luukkanen, Arto (Järvenpää, PS), arto.luukkanen@helsinki.fi
Lyytinen, Anna-Liisa (Nurmijärvi, KESK), ally.lyytinen@gmail.com
Markkanen, Lassi (Järvenpää, SDP), larspeukku@gmail.com
Mattila, Riina (Nurmijärvi, KOK), riina.mattila@hotmail.com
Morelius, Kenneth (Nurmijärvi, LIIK)
Niinimäki, Leni (Nurmijärvi, VIHR), leni.niinimaki@gmail.com
Nuutinen, Annina (Tuusula, SDP)
Peltola, Sara (Järvenpää, VIHR), sara.peltola@sotesara.fi
Peltonen, Eemeli (Järvenpää, SDP), eemeli.peltonen@jarvenpaa.fi
Perholehto, Pinja (Hyvinkää, SDP), pinja.perholehto@gmail.com
Perttu, Helinä (Järvenpää, KOK), helina.perttu@keusote.fi
Perälahti, Henri (Hyvinkää, PS), henri.peralahti@lh.hyvinkaa.fi
Puhakka, Pentti (Hyvinkää, KOK), pentti.puhakka@lh.hyvinkaa.fi
Rainio, Jaakko (Hyvinkää, KOK), jaakko.rainio@hyvinkaa.fi
Ravolainen-Rinne, Heta (Mäntsälä, SDP)
Rinne, Antti (Mäntsälä, SDP), antti.rinne@lh.mantsala.fi
Rousu, Sirkka (Nurmijärvi, SDP), sirkka.rousu@kolumbus.fi
Rundgren, Mia (Järvenpää, KOK), rundgrenjarvenpaa@gmail.com
Räty, Virpi (Nurmijärvi, KOK), virpi.raty@gmail.com
Salonen, Jussi (Tuusula, SIT), jussi.salonen@luottamus.tuusula.fi
Savela, Olli (Hyvinkää, VAS), ollisavela@ollisavela.fi
Silventoinen, Sari (Järvenpää, KOK), silventoinenjarvenpaa@gmail.com
Simelius-Hulmi, Mari (Nurmijärvi, KOK), mari.simelius@hulmi.fi
Tapiolinna, Maiju (Nurmijärvi, PS), maiju.tapiolinna@kolumbus.fi
Taupila, Reija (Hyvinkää, KD), reija.taupila@kd.fi
Tilvis, Reijo (Mäntsälä, KESK), reijotilvis@gmail.com
Timonen, Mika (Tuusula, PS), timonen.mika@gmail.com
Tukiainen, Johanna (Pornainen, KESK), jiitee40@gmail.com
Utriainen, Inka (Nurmijärvi, KOK), inka.utriainen@fimnet.fi
Vainio, Pirjo (Mäntsälä, KOK), pirjo.lh.vainio@gmail.com
Valve, Mari (Pornainen, PS), mari.valve.pornainen@gmail.com
van Schevikhoven, Willem (Järvenpää, KOK), ville@race.fi
Vanhanen, Matti (Nurmijärvi, KESK)
Vierikko, Tarja (Mäntsälä, SDP), vierikkotarja60@gmail.com
Vitikka-Koponen, Pirja (Järvenpää, SDP)
Winqvist, Margita (Tuusula, SIT), margita.winqvist@luottamus.tuusula.fi