Siirry sisältöön

Aluehallitus (hyvinvointialue)

Hyvinvointialueen toimintaa, hallintoa ja taloutta johtaa aluevaltuuston valitsema aluehallitus.

Aluehallitus johtaa hyvinvointialueen toimintaa, hallintoa ja taloutta. Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen aluevaltuusto on valinnut aluehallituksen kokouksessaan 3.3.2022.

Aluehallituksen kokoonpano

Aluehallituksen puheenjohtaja Helinä Perttu.

Aluehallituksen puheenjohtaja Helinä Perttu
Järvenpää, KOK
helina.perttu@keusote.fi

Ensimmäinen varapuheenjohtaja Tarja Edry
Järvenpää, KESK
tarja.edry@jarvenpaa.fi

Toinen varapuheenjohtaja Irma Pahlman
Hyvinkää, SDP
irmapahlman@gmail.com

Hallituksen jäsenet:
Behm, Kimmo (Nurmijärvi, KOK)
Kalliokoski, Taneli (Nurmijärvi, KESK), taneli.kalliokoski@gmail.com
Kokko, Annika (Hyvinkää, KOK), annika.kokko@kansio.fi
Lindberg, Arto (Tuusula, SDP), arto.lindberg@tuusula.fi
Lintula, Tiia (Järvenpää, VIHR), tiia.lintula@jarvenpaa.fi
Piisinen, Jorma (Järvenpää, PS)
Rainio, Jaakko (Hyvinkää, KOK), jaakko.rainio@hyvinkaa.fi
Ravolainen-Rinne, Heta (Mäntsälä, SDP)
Rousu, Sirkka (Nurmijärvi, SDP), sirkka.rousu@kolumbus.fi
Räty, Virpi (Nurmijärvi, KOK), virpi.raty@gmail.com
Salonen, Jussi (Tuusula, SIT), jussi.salonen@luottamus.tuusula.fi
Savela, Olli (Hyvinkää, VAS), ollisavela@ollisavela.fi
Tapiolinna, Maiju (Hyvinkää, KD), maiju.tapiolinna@nordicsource.fi
Taupila, Reija Hyvinkää, KD, reija.taupila@kd.fi

Hyvinvointialueen toimielinten kokousajat, esityslistat ja pöytäkirjat:

Hyvinvointialuelain 43 §:ssä kerrotaan aluehallituksen tehtävästä: